nakarm CIAŁO

ZDEJMIJ KORONĘ

Styczeń 10, 2016 • By

Do perfekcyjnej… pani domu, kobiety, żony, matki, pracowniczki, szefowej, obywatelki. Zdejmij już tę koronę i spocznij! Przez kilka ostatnich dni przygniatała mnie presja, gdy dotarło do mnie jak wiele oczekuję od siebie w tym nowym roku. Przede mną ogrom zadań, które będzie trzeba zrealizować. Wszystko to spowodowało chaos w głowie, niepokój w duszy i niemalże fizyczny paraliż. Od czego mam zacząć pytałam siebie, żeby się udało? Od tego właśnie… Małgorzato, zdejmij koronę!

Jeśli mam/mamy dobrze przeżyć ten rok potrzeba planu. Jeśli go nie spiszę to już za chwilę zgubię nie tylko obrany kurs lecz także utopię się w mętnych wodach chaotycznego umysłu. Następne pytanie: kiedy ten plan realizować? I tu jest pies pogrzebany! Czas. Czas. Czas. Ilość i jakość tego czasu. Z tego co mi wiadomo doba nadal ma 24 h. Zakładając, że pracujesz minimum osiem godzin dziennie, masz dwójkę dzieci i dom na głowie… to trzeba się dobrze zastanowić nad jakością swojego czasu jeśli chcesz w życiu osiągnąć coś więcej niż ,,tylko obowiązkowy program jazdy figurowej na lodzie,,.

To jak zaczniesz dzień i jak go przeżyjesz zależy od Ciebie. Żeby dobrze zacząć trzeba dobrze skończyć. Wróć teraz myślą do wczorajszego wieczora. Jak Ci minął? No właśnie. Zadałam sobie to samo pytanie. Jak mam z entuzjazmem powitać poranek skoro nie wysypiam się, nie odpoczywam podczas snu i w ogóle w pośpiechu kończę dzień a ostatnio dość często padam na twarz. Dodam, że z makijażem. No! Pięknie można by rzec :) A ile razy z tym wczorajszym makijażem zdarzyło mi się zaprowadzać rano syna do przedszkola :)

Spocznij moja Droga! Pomyślałam, że trzeba się przygotować do tego aby dobrze wypocząć. Potrzeba nam rytuałów, które wprowadzą rytm do codziennego życia. Skoro to pomaga dzieciom to dorosłym też. I to człowiek i to człowiek :) Wymyślmy swoje własne sposoby na przyjemne zakończenie dnia. Niech to będą takie czynności, na które będziemy cieszyć się jak małe dzieci.

IMG_060123

JAK CELEBROWAĆ ZWYCZAJNE WIECZORY?

1. Jak wygląda Twoja sypialnia? Czy z przyjemnością tam przebywasz? Czy jest porządek? Jaka jest pierwsza rzecz, którą widzisz gdy rano otwierasz oczy? Czy ten widok podoba Ci się? Co byś zmieniła?

2. Pomyśl jak cudownie jest rozkoszować się po całym dniu miłą w dotyku piżamką. Czy masz taką?

3. Zapal świece.

4. Wtul się w puchowe poduchy.

5. Zerknij przez okno w gwieździste niebo. Jakie myśli napełniają Cię otuchą? Dopieść swoje marzenia.

6. Pomaluj paznokcie. Świeży lakier zawsze poprawia humor.

7. Zapisz w dzienniku/pamiętniku coś pozytywnego co chciałabyś zatrzymać w pamięci na długo lub miej zawsze przy łóżku coś interesującego do czytania.

8. Filiżanka aromatycznej herbaty lub lampka czerwonego wina? A może szklanka ciepłego mleka?

9. Rozpyl w powietrzu esencje olejku do aromaterapii. Zapach rozmarynu wspomaga pamięć. Szałwia, bazylia czy mięta rozjaśniają umysł. A lawenda wyciszy, ukoi.

10. Stwórz cały ceremoniał kąpieli, która odpręży napięte ciało. Poeksperymentuj z solami kąpielowymi, mleczkami, bąbelkami, olejkami. Maseczka na włosy. Maseczka na twarz. Marzy mi się i sprawię sobie taką drewnianą tacę-półkę, którą można położyć na wannie. A na niej ustawię świeczki. Może kieliszek wina? Zawsze chciałam zażyć przyjemności czytania w wannie. A jak Ty sobie wyobrażasz swoją wyrafinowaną kąpiel?

,,NIE MA ŻADNYCH PRZYKROŚCI NA TYM ŚWIECIE, NA KTÓRE NIE POMOGŁABY GORĄCA KĄPIEL,, – Susan Glaspell – ktoś kto dostaje nagrodę Pulitzer`a musi mądrze radzić.

Mam nadzieję, że wieczorne ceremoniały pomogą nam zrelaksować się i przygotować do dobrego snu. Zrób też jeszcze 30- dniowy eksperyment. Niech Twoje pierwsze słowa wymówione po przebudzeniu brzmią następująco:

,,DZIĘKUJĘ ZA CUDOWNY DZIEŃ!,,

ps. A teraz cichuteńko mówię Ci… d-o-b-r-a-n-o-c :)

???????????????????????????????