KINO na obcasach

,,DOBRE FILMY ZMUSZAJĄ CIĘ DO ZATROSZCZENIA SIĘ O SIEBIE, ZNOWU WIERZYSZ W SWOJE MOŻLIWOŚCI,, – Pauline Kael /krytyk filmowy

Witaj Obywatelko :)

Jeśli zaglądasz tutaj to prawdopodobnie nie masz pomysłu na dzisiejszy wieczór lub chcesz uwolnić się od babskiej chandry lub chcesz zrelaksować się po zakręconym dniu. Jakikolwiek jest powód Twojej wizyty dobrze trafiłaś :) Zanim udasz się do wypożyczalni video przejrzyj moje propozycje. Na co dziś masz nastrój, moja Droga?

Filmy to doskonały przepis na oderwanie się od codzienności. Nie oglądam filmów pełnych przemocy ponieważ obrazy mają moc odciskania się w naszej świadomości. I takich tu nie znajdziesz. Kocham pozytywne filmy. I te poważne, i te z przymrużeniem oka. A zwłaszcza te, które dodają mi siły, pobudzają moją wyobraźnię, inspirują, podnoszą na duchu, dodają otuchy. Znajdziesz tu propozycje filmowe, które w subtelny i dobry sposób oddziałują na kobiece serce.

Ten znak ♥ oznacza, że film skradł moje serce.

LISTA MOICH HITÓW FILMOWYCH:

1. PRÓBA OGNIOWA

Premiera w 2008 r. Główny bohater, strażak Caleb Holt żyje według porzekadła: Nigdy nie porzucaj swojego partnera. Niestety, on i jego żona przygotowują się do postępowania rozwodowego. Ojciec Caleba prosi syna, by spróbował podjąć eksperyment: stosując się przez 40 dni do zasad z pewnej książki. Caleb podejmuje próbę. Ale czy może na nowo pokochać swoją żonę, podczas gdy odrzuca możliwość miłości Boga? Czy będzie zdolny ciągle okazywać miłość osobie, która ma już dosyć jego uczuć? Czy jest to kolejne małżeństwo, które musi „pójść z dymem”? To niezwykle pouczający film dla małżonków przeżywających kryzys. Daje wiele do myślenia…

2. JUST THE TICKET

Premiera w 1999 r. Polski tytuł: ,,Z MIŁOŚCI DO…,,. W rolach głównych czarujący Andy Garcia i perfekcyjna Andie MacDowell. Główny bohater Gary Stark jest tzw. konikiem, który wiedzie cwaniackie życie. Pewnego dnia bajeczka się kończy, musi zawalczyć o swoją kobietę, w której jest szaleńczo zakochany. Linda Paliński ma dość jego beztroskiego trybu bycia. Zamierza zostawić i jego i Nowy Jork. Sprawa się komplikuje gdy miasto ma odwiedzić sam papież. Szykuję się mega zarobek. Czy Linda uwierzy w jego obietnicę zmiany? Cudowna komedia romantyczna pełna zwariowanych sytuacji. Mówiąca o tym, że o miłość warto walczyć do samego końca nawet gdy już nie ma nadziei.

3. RÓŻYCZKA

Premiera w 2000 r. Polski dramat, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni. Warszawa, 1967 rok. Atrakcyjna Kamila Sakowicz ma romans z Romanem Rożkiem. Łączy ich autentyczne uczucie, ale dziewczyna nie wie, że jej partner jest funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Pewnego dnia Roman zaprasza ją do swego służbowego mieszkania. Po kilku nocach miłosnych uniesień prosi ją o przysługę: należy zbliżyć się do znanego pisarza, Adama Warczewskiego i sporządzać raporty na temat jego poglądów i kontaktów prywatnych. Zakochana Kamila chcąc zadowolić swojego mężczyznę, zgadza się na inwigilowanie Warczewskiego i podpisuje deklarację współpracy z SB. Wybiera pseudonim „Różyczka”.

4. JAK ONA TO ROBI?

Fabuła filmu banalna i stara jak świat. Kate, główna bohaterka, dowodzi że możliwe jest pogodzenie pracy zawodowej z rodzicielstwem i życiem małżeńskim. Cóż, dla współczesnej Polki to żaden wyczyn. My takie rzeczy załatwiamy od ręki, na cuda ewentualnie trzeba zaczekać tydzień :) Co prawda temat matek pracujących został tu powierzchownie potraktowany, może nawet nie jedną z nas obrazić takie podejście. Ale z przymrużeniem oka ,,heroiczne dokonania,, Kate ogląda się gładko, bez wysiłku, z pobłażaniem. Premiera w 2011 r. W roli głównej Sarah Jessica Parker.

5. SMAŻONE ZIELONE POMIDORY

Premiera w 1991 r. Ponadczasowa opowieść o sile przyjaźni i kobiecej solidarności. Evelyn przechodzi ciężkie chwile – twierdzi, że jest za młoda, żeby być starą, i za stara, żeby być młodą. Gdy odwiedza teściową w domu spokojnej starości, poznaje wiekową panią Threadgoode. Kobieta zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia. Są lata 30 XX wieku, małe miasteczko w Alabamie, dwie przyjaciółki – Idgie i Ruth – postanawiają otworzyć kawiarnię Whistle Stop Cafe. Wkrótce staje się ona ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Tu każdy gość może liczyć na pyszną pieczeń, aromatyczną kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. Za smakowitym menu kryje się jednak o wiele więcej – namiętności, dramaty, śmiech, a nawet zbrodnia. Poznając losy przyjaciółek, Evelyn uświadamia sobie, że najwyższy czas dokonać w swoim życiu kilka istotnych zmian.

6. SWEET NOVEMBER

7. NASZ WŁASNY DOM

Premiera w 1993 r. Energiczna wdowa Frances Lacey wychowuje sześcioro dzieci. Ich marzeniem jest własny dom. Opuszczają Los Angeles i wyruszają na amerykańską prowincję. Film umiejętnie łączy elementy dramatu, filmu psychologicznego, komedii, a nawet melodramatu. Wzruszenie przenika się z zadumą, humor z poważniejszą tonacją. Opowieść o ludzkiej determinacji, fundamentalnej roli rodziny, emocjach i uczuciach bliskich każdemu z nas. Znakomite aktorstwo. Kathy Bates to już klasa sama w sobie. Uwagę zwrócił także młody Edward Furlong, który za swoją kreację otrzymał nagrodę Young Artist Award. Poruszający film.

8. NIEZWYCIĘŻONY SEKRETARIAT

9. DOM DUSZ

10. AUTUMN IN NEW YORK

11. CITY OF ANGELS

12. THE WOMEN

13. PS. I LOVE YOU

14. A GOOD YEAR

15. WORKING GIRL

16. YENTL

17. ALBERT NOBBS

Premiera w 2011 r. XIX wieczna Irlandia. Czasy sztywnych zasad i moralnych konwenansów. Głównym bohaterem jest Albert Nobbs, nieśmiały mężczyzna, a właściwie kobieta udająca mężczyznę. Aby wieść normalne życie, być niezależnym i wykonywać wybrany zawód musi ukrywać swoją prawdziwą tożsamość. W świecie, w którym wciąż mocno zakorzeniony jest ideał mężczyzny jako głowy rodziny, samotne kobiety są uznawane za dziwadła i stawiane na marginesie życia towarzyskiego i zawodowego. A że perspektywy życiowe w takim przypadku nie są za ciekawe, trzeba kombinować. Albert pracuje jako kelner w jednym z najbardziej luksusowych hoteli. Świetna rola Glenn Close.

18. HISTORIA ŚWIĘTEJ RITY

19. THE HELP

20. NOCNA RANDKA

21. CZEKOLADA

22. POD SŁOŃCEM TOSKANII

23. JULIE & JULIA