obudź UMYSŁ

Lekcja od VOGUE czyli ZAPROJEKTUJ SWOJE ŻYCIE!

Styczeń 27, 2016 • By

Istnieją niezastąpione narzędzia dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć spełniać swoje marzenia, żyć w poczuciu zadowolenia. Narzędziami tymi pracują najkreatywniejsi ludzie sukcesu. Nie ma znaczenia jaki zawód wykonujesz obecnie. Nie czujesz się osobą kreatywną? Nic nie szkodzi. Tym bardziej powinnaś poznać INSPIRATION BOARD oraz MOOD BOARD. Poszukujesz swojej tożsamości? Pragniesz zmian w swoim życiu? Nie wiesz od czego zacząć?

ZACZNIJ OD UPEWNIENIA SIĘ, CO KOCHASZ? Większość ludzi twierdzi, że zna swoje upodobania. A gdy przychodzi im streścić się w kilku zdaniach wówczas eeeeczą, meeeczą tudzież bąkają coś pod nosem i plątają się w zeznaniach.

Ustaliliśmy już, że pragniesz zmian w swoim życiu. Nie oczekuj ich nieświadomie. Myśl. Odśwież marzenia. Jeśli przez wiele lat ignorowałaś swoje potrzeby i prawdziwe ja, to teraz musisz je odnaleźć i ponownie zaprosić do swojego życia. Chcesz odkryć siebie na nowo? Wszelkie zmiany rozpocznij od wsłuchania się w siebie.

Co będzie Ci potrzebne?

Duży szkicownik lub luźne arkusze brystolu w dużym formacie
nożyczki
klej biurowy
ulubione magazyny z różnych dziedzin: modowe, wnętrzarskie, kulinarne, podróżnicze, parentingowe itp.

Przejrzyj magazyny. Potrzebujesz obrazów. 1 obraz = 1000 słów. Co przyciąga Twoją uwagę? Będziesz to wiedziała w chwili, w której to zobaczysz. Zaufaj intuicji. Przeżyj swoje chwile – AHA! Gdy natrafisz na obraz, do którego wyrywa się Twoje serce, wytnij go i zachowaj.

Wydaje Ci się, że taka ,,zabawa,, jest stratą czasu lub jest niepoważna? Pozwól, że pomogę Ci zmienić zdanie. Spójrz na zdjęcie poniżej. Widzisz tą ładną blondynkę? Przyjrzyj się jej fryzurze. Gdy zobaczyłam to zdjęcie w czasopiśmie, nie mogłam oderwać od niego oczu. Wycięłam je, wówczas bez konkretnego celu. Po prostu podobało mi się. To było kilka miesięcy temu. Teraz stało się moją inspiracją do stworzenia mojej nowej fryzury. Pewnego dnia wybrałam się po zakup lokówki a następnie ułożyłam włosy w kwadrans. Jestem bardzo zadowolona z efektu. Mąż również.

tablica inspiracji

Mogę polecić Ci dwa sympatyczne filmy do obejrzenia, w których główne bohaterki w trudnych momentach swojego życia decydują się na wprowadzenie zmian. Pomocne w tym procesie są właśnie inspiration board oraz mood board.

1. ,,THE WOMEN,, – Mary Heines (Meg Ryan) tworzy MOOD BOARD przy pracy nad pierwszą autorską kolekcją ubrań, która pozwoli jej uniezależnić się od ojca, uznanego projektanta. Nie ma lekko, mąż ją zdradza a przyjaciółka sprzedaje jak Judasz.

2. ,,PS. I LOVE YOU,, – Holly Kennedy (Hilary Swank) po śmierci ukochanego męża nie może odnaleźć się w życiu, również tym zawodowym. Przy pomocy INSPIRATION BOARD odkrywa siebie na nowo. Rozpoczyna karierę projektantki obuwia, świat znów nabiera barw.

Na czym polega różnica między INSPIRATION BOARD a MOOD BOARD?

Inspiration board to jest tablica inspiracji. Jak sama nazwa wskazuje na tablicy umieszcza się wszystko co nas inspiruje. Jest to zaczątek danego tematu. Zbiór przypadkowych obrazów, zdjęć a nawet przedmiotów.

Mood board to jest tablica nastroju. To rozwinięcie obranego kierunku. Dla projektanta mody byłyby to już wstępne szkice kolekcji, próbki materiałów, wzornik kolorów, propozycje dodatków, zdjęcia modelek mających wystąpić w pokazie.

,,KIEDY ZOBACZYSZ NA ZDJĘCIU COŚ, CO CI SIĘ NAPRAWDĘ PODOBA, WYTNIJ TEN FRAGMENT I ZACHOWAJ GO JAKO PRZYKŁAD. OKŁADKI MAGAZYNÓW, REPRODUKCJE, REKLAMY- GROMADŹ TO WSZYSTKO.,, – radzi Jason Kibbler, światowej sławy fotograf.

tablica inspiracji

,,ZACZĘŁAM ZBIERAĆ INSPIRACJE DO PORTFOLIO, KTÓRE POTEM PRZERODZIŁY SIĘ W WIZJE MOJEJ WŁASNEJ MARKI,,- posłuchaj rady Tery Burch, która stworzyła własne imperium mody.

Jeśli Ty nie marzysz o karierze projektantki mody zatem do czego mogłabyś wykorzystać tworzenie takich tablic, spytasz. Myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że dosłownie do wszystkiego. Przygotowałam dla Ciebie listę z ewentualnymi propozycjami. Oto ona.

Lista tematów do opracowania w formie TABLICY INSPIRACJI:

1. Garderoba moich marzeń.
2. Makijaż, w którym wyglądam świeżo i młodo.
3. Makijaże na specjalne okazje.
4. Fryzura idealna.
5. Moja kolorowa dieta.
6. Wiosenne śniadania.
7. Sypialnia ze snów.
8. Wakacje 2016.
9. Ogród.
10. Moje urodziny.
11. Sukienka na wesele siostry.
12. Projekt wizytówki osobistej.
13. Praca magisterska.
14. … mogę tak wyliczać bez końca!

Spróbuj w ten sposób opracować temat najbliższej uroczystości rodzinnej. Uwzględnij na tablicy wszystkie elementy udanego przyjęcia, tj.: lista gości, zaproszenia, menu, dekoracje, rezerwacja restauracji ewentualnie, atrakcje, podziękowania dla gości, twój strój itp. Zobacz to w jednym miejscu, na tablicy. Ogarniesz to! W ten sposób przygotowana, zwarta i gotowa przystąp do realizacji projektu.

Jestem pewna, że co miesiąc kupujesz kilka ulubionych tytułów czasopism. I już nie możesz doczekać się tej chwili, kiedy wygodnie rozsiądziesz się na kanapie z gazetką w ręku, z filiżanką kawy na stoliku i przeglądasz, i wertujesz karteczki aż papier świszcze w powietrzu. Wyciągnij z tego czasu jak najwięcej dla siebie. Zastanów się dlaczego serce Ci się wyrywa do żakardowej sukienki w kolorze malachitu skoro w Twojej szafie wiszą tylko małe czarne? Wszystkich zmian może nie wprowadzisz w jedno popołudnie. Ale od czegoś trzeba zacząć. Zacznij od wsłuchania się w siebie, powtarzam. Upewnij się, co kochasz.

tablica inspiracji

,,ZACZNIJ ROBIĆ SWOJE PORTFOLIO. GROMADŹ WSZYSTKO, CO WPADNIE CI W OKO, ZDJĘCIA Z MAGAZYNÓW, PRÓBKI MATERIAŁÓW, A NAWET KROJE CZCIONEK. MOŻESZ NAZWAĆ TO SWOJA ENCYKLOPEDIĄ I ZABIERAĆ NA ROZMOWY KWALIFIKACYJNE,, – tak z kolei radzi Aoife Wasser, Dyrektor Kreatywna „TEEN VOGUE`A”.

Ja tworzę swoje małe tablice inspiracji w DZIENNIKU, który zawsze mam pod ręką. Oprócz tego zbieram inspiracje w dwóch dużych szkicownikach przeznaczonych na tematy szczególnie dla mnie ważne. W jednym powstaje dom moich marzeń. W drugim tworzę portfolio zawodowe.

tablica inspiracji

Zostań projektantką własnego życia. Bądź sobą. Jesteś niepowtarzalna. Jedyna w swoim rodzaju. Pokaż się światu. Zacznij od dziś!

jak zmienić swoje życie