obudź UMYSŁ

CZY WIESZ co to jest FILOFAX?

Czerwiec 12, 2015 • By

Jeśli chcesz skutecznie spełniać swoje marzenia musisz dołączyć do elitarnego klubu ,, Tylko 3%,,. Członkowie tegoż klubu spisują cele oraz zadania do wykonania, i to właśnie oni zarabiają więcej niż pozostałe 97% ludzisk. Większość ludzi myśli, że posiada cel. Tymczasem są to płonne nadzieje i życzenia. A nadzieja to niestety nie strategia. Jeśli nie zapiszesz celu jesteś jak myśliwy strzelający ślepakami.

A jeśli masz spisany plan realizacji celu to posiadasz mapę i wyznaczoną trasę, którą musisz pokonać. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk spisywania celów, tworzenia planów i wyznaczania konkretnych zadań w konkretnym czasie. Co prawda nie jest to gwarantem sukcesu. Ale zwiększa szanse na sukces o 1000%. Zainteresowana?

Gdzie pisać ten swój plan? Ja jestem wielką fanką, jeśli nie fanatyczką, prowadzenia terminarza w formie organizera. Właściwie organizer stał się moim atrybutem. Jest to jedna z 3 rzeczy, które zabrałabym na bezludną wyspę. Pozostałe dwie rzeczy to całkiem inna historia :) ORGANIZER to mój ideał! Jest o niebo lepszy od terminarza w formie zeszytu, który po zapełnieniu nie pozwala na dokładanie/wymianę kartek. Ma również ograniczone możliwości grupowania poszczególnych elementów.

Przejdźmy do naszego bohatera. Czym jest filofax? Filofax to jeden z najbardziej znanych marek organizerów na świecie. Jego twórczynią była, tak- to była kobieta, pewna XIX-wieczna amerykańska farmerka. Pani ta pragnęła notować w sposób systematyczny i racjonalny swoje ,,files of facts,, czyli ,,zapiski faktów,,. Na stronach jej organizera było zgromadzone wszystko co dotyczyło jej codziennego życia.

Współcześnie filofax stał się również sposobem prowadzenia notatek. Po wielu latach poszukiwań najlepszego dla mnie sposobu prowadzenia zapisków ten okazał się najbardziej inspirujący, zachęcający i kreatywny.

Podzielę się z Tobą moim sposobem na Filofax`a:

1. Ustal system – wg. własnych potrzeb – grupowania notatek. Moje działy sklasyfikowane są następująco:

* kalendarz (Calendar – używam wkładu tygodniowego)
* finanse (Finance – zapisuję wszystkie przychody i wydatki w ramach nauki zarządzania/oszczędzania)
* ja (Me – wszystko co dotyczy mojej osoby personalnie)
* praca (Work – wszystko co dotyczy mojej osoby zawodowo)
* blog (wszystko co dotyczy ,,Quo vadis Kobieto?,,)
* dom (Home – wszystko co dotyczy obowiązków perfekcyjnej pani domu)
* rodzina (Family – wszystko co dotyczy najbliższej i dalszej rodziny, przyjaciół, znajomych)

2. W celu szybszej i skuteczniejszej nawigacji po notatkach nadaj poszczególnym działom kod kolorystyczny. Ja posiadam 7 działów, dlatego w notatkach używam 7 kolorów cienkopisów + pióro wieczne (mój kolejny must have). I tak:

* kalendarz (notatki dotyczące planowania oznaczam kolorem jasnozielonym)
* finanse (kolor morski)
* ja (kolor fioletowy)
* praca (kolor różowy)
* blog (kolor żółty)
* home ( kolor pomarańczowy)
* family (kolor czerwony – od serca )

3. Aby zarówno notowanie a potem zaglądanie do zapisków było zachęcającą chwilą i ucztą dla oczu, uatrakcyjniam swoje notatki takimi elementami jak:

* naklejki
* washi tape
* wydrukowane obrazki, które mnie inspirują
* rysunki
* cytaty
* ozdobne karteczki post-it
* kolorowe wycinki z czasopism

Jeśli spodobał Ci się Filofax i chcesz więcej dowiedzieć się na jego temat to polecam Ci kopalnie inspiracji, którą znajdziesz na Pinterest. Na przykład tu.

A na koniec zdradzę Ci jeszcze rzetelne i sprawdzone miejsce do zakupu wspaniałego organizera. Wybierzesz tam swój organizer idealny, w ulubionym formacie i kolorze. Będziesz mogła zamówić nawet indywidualny grawer np. swoje imię i nazwisko. Polecam Pracownię Kaletniczą ,,Gama,,