rozpal SERCE

BOO!

Październik 31, 2015 • By

Jaka jest różnica między bohaterem a tchórzem? Bohater wytrzymuje na pozycji pięć minut dłużej. Niby nic. Pięć minut dłużej? Co to jest, powiesz. A jednak są takie sytuacje w życiu, w których pięć minut zamienia się w aż pięć minut. Każdy człowiek czegoś się boi. Każdy ma swoje lęki i strachy. Jednocześnie nikt nie rodzi się z wrodzonym poczuciem lęku. Można zaryzykować teorię, że strach jest uczuciem wyuczonym. A jeśli to prawda, to oznacza, że można się tego oduczyć. Zróbmy to!

Najczęściej spotykane straszydła:

1. strach przed porażką
2. strach przed utratą pracy
3. strach przed stratą finansową
4. strach przed kłopotliwą sytuacją
5. strach przed odrzuceniem
6. strach przed krytyką
7. strach przed wyśmianiem i utratą szacunku.

Oto Lista Siedmiu Wspaniałych! Boo! Bój się człowiecze! Strach zniszczył więcej marzeń niż jesteś w stanie policzyć. Strach paraliżuje. Strach zniechęca.

,,SPOTKALIŚMY WROGA I ON JEST W NAS,, – powiedział Walt Kelly, amerykański rysownik i animator.

Kiedy zbliżamy się do progu naszej strefy bezpieczeństwa, strach atakuje nas najpierw na poziomie fizycznym. Wszyscy znamy te objawy: ból głowy, ból żołądka czy rozstrój jelit. Zobacz, jaka to potężna niszcząca siła, że potrafi przebić się z poziomu mentalnego na poziom materialny. Aby stawić mu czoła musisz wykazać się nie lada odwagą. Łatwo nie będzie, możesz być tego pewna. Wiedz, że odwaga to nie jest nieodczuwanie strachu. Odwaga to działanie pomimo odczuwania lęku. Zmierzenie się z tym czego lub kogo się boimy.

,,ODWAGA TO PANOWANIE NAD STRACHEM, A NIE BRAK STRACHU,, – to słowa Marka Twain`a.

Równie dobrze mógł rzucić hasło: Nie stój jak ciele, chwyć byka za rogi! Jest jeszcze szczególny rodzaj strachu. Generał na szczycie wymienionej listy siedmiu wspaniałych. STRACH PRZED SUKCESEM. Ale jak to możliwe? – spytasz. Przecież wszyscy pragniemy owego sukcesu, cokolwiek to oznacza? Sukces nierzadko wprowadza w nasze życie zmiany. A zmiany najczęściej są niewygodne. Przyzwyczailiśmy się do naszych ciepłych, rozkłapcianych chapci codzienności i nie lubimy zamieniać ich na nowe, jeszcze przyciasne, nie rozchodzone choć już na pierwszy rzut oka widzimy, że w tym nowym modelu zdecydowanie bardziej nam do twarzy. Po co opuszczać dobrze znane podwórko, wydeptaną ścieżkę w znanym kierunku? Tak, podświadomie boimy się sukcesu bo może zmienić nasze życie a także życie naszych bliskich.

Wyobraź sobie, że Twój strach to takie wielkie chopisko z batem w ręku, groźnie pokrzykujący na swojego niewolnika. ,,Za kogo się uważasz?,, ,,Coś Ty sobie wyobrażała?!,, ,,Jak możesz zaniedbywać swoje dziecko?!,, ,,Co powie mąż?! ,,Stój!!!,, ,,Wracaj do klatki!- Ale już!!!,,. Czy jest Ci znany ten krzykliwy monolog?

Następnym razem gdy poczujesz pierwsze objawy strachu, uświadom sobie, że jest to uczucie przejściowe, które minie jeśli rzucisz się w wir działania. Arystoteles nauczał, że jeśli chcemy posiąść cechę, której nie mamy należy U-DA-WAĆ, zachowywać się tak, jakbyśmy ją posiadali. Wyobraź sobie, że się nie boisz. Wyprostuj się, stań pewnie na nogach, złap oddech i zrób to co trzeba. Doprowadź do bezpośredniej konfrontacji. Rozpraw się z nim! Odbierz mu kontrolę nad sobą. I na koniec jeszcze rada od Briana Tracy`ego: POZBĄDŹ SIĘ DWÓCH LĘKÓW NARAZ. Psychologowie odkryli, że te dranie działają w grupach!

Apropos strachów. Jestem świadoma, że mój głos należy do mniejszości lecz to nie jest wystarczający powód aby siedzieć cichutko w kąciku jak myszka. Nie nada! Po prostu muszę Ci to powiedzieć kolejny raz: NIE CELEBRUJ HALLOWEEN! Dlaczego tak bronisz tego wypaczonego pomysłu? Nie kreuj diabelskich postaci, w głowie własnego dziecka, na coś zabawnego, wesołego, niewinnego, pozytywnego.

DYNIA TAK! NA ZUPĘ! Dobrej nocy i spokojnego snu Ci życzę.

???????????????????????????????